A tavaszi szünetben két olyan bakonyi hegyet kerestünk fel, amelyek nem túl látogatottak, mivel aránylag többet kell gyalogolni és a tetejükön semmi kilátás nincs. Az egyik a Bakony harmadik legmagasabb hegye, a Középső-Hajag, a másik pedig Bakony legdélebbi hegye, az Agár-tető. Két kora áprilisi kirándulás beszámolója jön tehát.
1. Körtúra a Középső-Hajagra
Túra időpontja: 2021. április 02.
Túra hossza: ~ 22 km
Legmagasabb pont: Középső-Hajag (646 m)
A Középső-Hajag a Bakony harmadik legmagasabb hegye, ezért mindenképpen megmászásra érdemes annak ellenére, hogy kilátás nincs a tetején. A hegyet elsősorban mészkő alkotja, így sűrű erdősség borítja. A Középső-Hajagot aszfalt úton is meg lehet közelíteni, mivel a tetején egykori katonai létesítmény található, de aki úgy mint mi, gyalogosan akar felmenni a hegyre, annak aránylag távolról kell indulnia, mivel minden irányból eléggé távol esik a falvaktól a hegy.
Mi Csehbányáról indultunk és egy kényelmes, közepes körtúrával jártuk be a hegyet északról dél felé haladva, majd a legelőkön keresztül az erdőszéli Mária-kápolnát érintve érkeztünk vissza. Szép, kora tavaszi napos idő, a hegyen hatalmas bükkerdők friss medvehagyma tengerrel, a mezőkön meg szikrázó napsütés volt jellemző az út során.
Útban a kaszálóréteken át Csehbányáról északnyugat irányába.
A Kőris-hegy a Középső-Hajag északi oldaláról fotózva, mielőtt beértünk volna az erdőbe. Ezt követően már nem volt kilátás a hegyről.
A Középső-Hajag nagy része tiszta aljnövényzetű bükkerdő. Ilyenkor áprilisban medvehagyma borít el mindent az erdőben.
A Középső-Hajag legmagasabb pontját jelölő csúcskő 646 m magasságban.
A hegy tetején egykori szovjet híradó bázis működött atombunkerrel. Ma már csak a romjai vannak meg. Pár éve még álltak a fém rádiótornyok, amelyek tetejéről volt valamicske kilátás a környékre. A bunkerek bejárása is izgalmas, de mi most a természeti látnivalókról írunk.
Haladás tovább a medvehagyma tenger közötti ösvényen a Középső-Hajag délnyugati részén.
Pár km gyaloglás után már a mezőkön voltunk, ez a rész közigazgatásilag Szentgálhoz tartozik. Itt visszatekintetés a Középső-Hajagra.
Egyre távolodva a hegytől és közeledve a faluhoz szépen kirajzolódik a Középső-Hajag észak-dél irányú hosszúkás vonulata.
Egy látványos, öreg fa a szentgáli réteken a Molnár-tanya után.
A rét egy magasabb pontján ismét felbukkan a háttérben a Kőris-hegy.
Visszatekintés kelet felé a Középső-Hajagra.
Csehbányán az erdő szélén található Mária-kápolna. Innen még kb. 2 km a falu.
2. Túra az Agár-tetőre.
Túra időpontja: 2021.április 04.
Túra hossza: ~ 10km
Legmagasabb pont: Agár-tető (511 m)
Az Agár-tető a Bakony legdélebbi hegye és az egykori Zala vármegye legmagasabb pontja. Nyugodt, csendes környék, nagy erdősségekkel, így csendre vágyó turistáknak mindenképp javasolt a felkeresése. A hegy vulkáni tanúhegy, így az Öreg-Bakonnyal ellentétben itt a bazalt a felszíni kőzetalkotó.
Sáska felől érdemes a hegyet megközelíteni, ahonnan kényelmes, nagyrészt körtúrával pár óra alatt meg lehet járni a csúcsot.
Sáskáról a piros jelzés visz fel a hegy tetejére egy szurdokvölgyön át. A hegyen szintén szép erdősségek vannak, elsősorban tölgy és bükkerdő borítja.
Már az út elején látványos sziklaalakzat, az ún. Emberkő mellett haladunk el. A legenda szerint a szerzetesek formázták ki, a valójában az erózió munkája volt.
Az Emberkő szikla a másik oldalról.
A völgyben vegyes tölgy- és bükkerdőben haladunk, az aljnövényzet már zöld.
A napsütésben a tavaszi erdő még zsenge, zöld növényekkel és rügyekkel.
Félúton elértük az egykori bakonyszentjakabi pálos kolostor romját, mellette a Szent Jakab forrással. A kolostorromot pár éve állították helyre romjaiban.
Úton tovább a csúcs felé, visszatekintés a Szent Jakab kolostorrom völgyébe.
Az erdei út mellett meredek völgy húzódik.
Az Agár-tető fő csúcsa 511 m tengerszint feletti magasságon. Ez keleti csúcs, de a hegynek van egy másik csúcsa is, amely majdnem ilyen magas. Kilátás egyik csúcsról sincs, mindent erdő borít.
Úton a nyugati csúcs felé az öreg bükkfák között.
Göcsörtös, öreg bükkfa az Agár-tető nyugati tetőpontja tövében.
Az Agár-tető nyugati csúcsáról letekintés az erdőre és látványos, öreg bükkfákra.
Ereszkedés az tiszta aljnövényzetű erdőn keresztül toronyiránt.
Az agár-tetői erdő nagyon megnyugtató és csendes. Hamarosan elérünk egy nyiladékot, ahol nyugat felé vesszük az utunkat.
Az Agár-tető nyugati oldaláról szép kilátás tárul elénk. Előttünk a Cseket-hegy, mögötte a Rendeki-hegy.
A nyiladék nyílegyenesen visz le a murvás útig. Balra az elbányászott Haláp, háttérben hosszan a Keszthelyi-hegység húzódik.
Északon éppen kibukkan a Somló a hegy takarásából.
Rezi vára erős ráközelítéssel az Agár-tetőről.
A csapat már előrehúzott és szétszóródott az úton, sietni kell tovább!
A nyiladék egy murvás útba torkollik, amelyik lankás szerpentinen visszavisz a faluba. Az útról a déli tanúhegyek mutatkoznak. A képen a Hegyesd, tetején az alig látható várrommal, mögötte a Kopasz-hegy Mindszentkállán.
A csobánci vár erős ráközelítéssel és kontrasztosan.
A Szent György-hegy az Agár-tetőről.
Végül a naplementében tündöklő Badacsony zárja a kirándulást.