A classic Csörgők visszatérése a 81-es vasútvonalra adta az apropót, hogy vonatozással egybekötve több túrát lehet így összehozni a Mátrában és a Cserhátban. Első alkalommal reggel Szurdokpüspökiig mentünk vonattal hatvani átszállással.
Túra időpontja: 2021. február 20.
Túra hossza: ~ 22 km
Legmagasabb pont: Muzsla (805 m)
Reggel 7 órakor indult a vonat a Keletiből és fél 9 körül értünk a helyszínre, azonban szomorúan tapasztaltuk, hogy feloszlani nem akaró, teljes köd fogadott minket. 1,5 km-en át a falu utcáit róttuk, míg kiértünk a külterületi földutakra. A sár mértéke közepes volt, szerencsére a fagyott talaj nem engedett fel teljesen. A piros jelzésen indultunk el a Mátra keleti gerincére, de a megáradt Diós-patakon a völgyben még át kellett kelni. Utána már folyamatos emelkedő indult a Nagy-Koncsúr felé. Elég szép köves gyepek voltak, ahonnan biztos szép kilátás lett volna, azonban a sűrű köd továbbra is tartotta magát. Már kezdtünk aggódni, hogy mindjárt elérjük a maximális magasságot és nem fogunk a ködből kiérni, azonban egyik pillanatról a másikra a Kis-Koncsúrt elérve kb. 600 m magasságban felbukkant felettünk a nap.
Indulásunk helye a Szurdokpüspöki vasútállomás, tartós ködben.
A megáradt, jeges Diós-patak keresztezte a turistaútvonalat.
A Diós-patak völgyéből a megfagyott vízfolyáson vezetett fel a turistaút első szakasza.
A Horka-tető környékén. A kilátás szép lett volna, de a köd még nem oszlott.
Hamarosan a sziklás gyepet az erdő váltotta fel, csak a köd változatlan.
A Kis-Koncsúr mellett bukkantak fel a nap első sugarai a túránkon kb. 590 m magasságban.
A Nagy-Koncsúr (640 m) gyepes tisztásán már egész bizalomgerjesztő volt a köd feloszlása.
A Nagy-Koncsúr tisztásán rövid pihenő, majd folytattuk az emelkedést immár észak felé fordulva a mátrai erdőben. Az előző héten esett hó itt egyre jobban tartotta magát és a nap is teljesen kisütött. Alattunk a fehérlő ködtenger, felettünk a kék ég. A gerincen nem sok helyen volt kilátópont, magán a Muzslán sem, csak néha az ösvényről letérve sikerült pár szép helyszínt találni.
A gerincen továbbhaladva egyre vastagabb hó fogadott.
Előttünk felbukkant a Muzsla-tető.
Az utolsó köztes emelkedésre is felértünk, előttünk már a Muzsla-tető következik.
Nyugat felé azonban szép kilátás fogadott minket. Távol a Cserhát vonulata, a ködben lent Pásztó láthatatlan marad.
A Muzsla nyugati oldalán erősen írtott bükkerdő.
Távolban észak felé a Karancs látszik halványan.
Szemközt a Cserháton a Tepke-kilátó bukkant fel egy rövid időre. A köd magassága kb. 570 m körül mozog.
Még egy kép a ködtengerről. Elől az írtáserdők, hátul a Cserhát vonulata.
A köd határa elég látványosan látszott innen fentről.
Hamarosan felértünk a Muzsa 805 m magas tetejére. Kilátás innen szinte semmi nem volt, ugyanis erdő borítja az egész hegyet. Rövid időn belül tovább indultunk észak felé ereszkedve kb. 100 m-t és az árnyékos északi oldalon a hó mennyisége látványosan növekedett. Nemsokára kelet felé is szép kilátást láthattunk a Mátra vonulatára az Ágasvártól a Galya-tetőn át egész a Kékes tömbjéig.
Előttünk már a Muzsla teteje.
A 805 m magasan lévő csúcskő a Muzslán, kilátás innen nem sok.
Ereszkedés a Muzsla északi oldalán. Szép öreg fák szegélyezték utunkat és egész komoly hómennyiség maradt meg ezen a részen.
Visszatekintés a nap felé.
Az Ólom-tető alatt kilátás nyílt a Mátra belső vonulatára.
Szemben a Nyikom tetején lévő kilátó.
Hátul a csúcsos Ágasvár, előtte (középtájon) a laposabb Óvár.
Kelet felé a Galya-tető tömbje.
A Galya-tető erős zoomal.
A Mátra kelet felé az Ólom-hegyről, háttérben a Kékes tömbje.
A Kékes az Ólom-tetőről.
A Kékes még egyszer egy másik tisztásról.
A Galya-tető és a Kékes az Ólom-tető túloldaláról.
Kékestető adótorony erős ráközelítéssel.
A Kékes vonulata még egy helyszínről. Balra az Ágasvár csúcsa, középen a háttérben a Kékes.
A Nyikom-nyereghez leereszkedőben volt a legnagyobb hómennyiség. Itt elágaztunk a Nyikom felé, hogy a kilátót is megnézzük, hátha nyitva van. Mint kiderült, a 764 m-es hegytetőn lévő Gortva-Jójárt kilátó magánkézben épült és a tulajdonos szívességből nyitva hagyja, sőt még fotelokon éjszakázni is lehet a kilátó emeletein, a földszinten meg jól felszerelt kis konyha és kályha található. Már messziről érződött a finom saslik illata, egy baráti társaság sütögetett és iszogatott a kilátóban. Nagyon finom szőlőpálinkát kínáltak, amelyből mindjárt 2 kupica is lecsúszott. A kilátó ablakai sajnos nem nyithatóak, de így is elég szép kilátás volt, íme pár kép:
A Nyikom-nyereg előtti részen volt a legnagyobb a hó.
A 764 m magas Nyikom, tetején a magánkézben lévő Gortva-Jójárt kilátó.
A kilátó tetejéről az Óvár, balra hátul az Ágasvár, jobbra a Galyatető.
A Kékes a Nyikomról.
A Nyikomról még szép havas út vezetett le.
A hangulat nagyon jó volt, de sajnos időhöz voltunk kötve, még Pásztóra le kellett érnünk világosban, így hamar elbúcsúztunk és megkezdtük az ereszkedést a hegyről Pásztó felé. A napsütésben szép kanyargós, havas úton haladtunk, míg elértünk egy mezőt, ahol még megcsodálhattuk az egyre közelebb kerülő ködtengert.
Egy siklóernyős indulópontnak kialakított tisztásról délre tekintve a háttérben a Muzsla-tető és a gerinc látszik. Már közel vagyunk a köd határához.
Alattunk a ködtenger.
A ködtengerről még egy kép.
Már 500 m körüli magasságra ereszkedtünk, látszik a képekről, hogy a napnak mindjárt vége és visszaérünk a ködbe. A pálinka hatása is kb. itt múlt el, így a ködbe visszaérve kissé demoralizáló hangulat lett rajtunk úrrá, ráadásul sietni kellett a buszra, hogy ne kelljen még egy órát várakozni az üres városban. Végül kicsit meghúzva a tempót még sikerült leérni Pásztóra és a 16:17-es busz előtt pár perccel megérkezni.
Visszaérve a ködtengerbe. Innen kb. 1 óra intenzív gyaloglással beértünk Pásztóra.
A mai nap is szép élményekkel és sikerrel zárult. A kitűzött célt, a Muzsla-tetőt és a Nyikom hegyet sikeresen teljesítettük és még a buszra sem kellett sokat várni. A sár elviselhető volt a lent elterülő ködöt pedig a tiszta hegyi levegő és a fenti napsütés bőven kárpótolta. Külön öröm volt még mindig hóban túrázni kicsit, holott a Dunántúlon már semmi nyoma nem volt hónak.